• ZALETY POSIADANIA STRONY MOBILNEJ (RWD)

    Strony wyświetlają się i działają prawidłowo na wszystkich urządzeniach: komputerach, tabletach i smartfonach.

Popularność urządzeń mobilnych takich jak samrtfony czy tablety jest obecnie tak duża, że zapotrzebowanie na mobilne wersje stron internetowych znacząco wzrosło. Dostosowanie strony do nowych standardów staje się w tym momencie priorytetem. Jak bardzo należy się spieszyć? Z pomocą udostępnionego przez Google narzędzia: Test zgodności z urządzeniami przenośnymi.

Każdy sam może sprawdzić, czy strona jest zagrożona obniżeniem pozycji w rankingu. Sprawdzenie jak wygląda strona na komórce lub tablecie jest możliwe również z poziomu narzędzi programistycznych w poszczególnych przeglądarkach. W Firefox służy do tego skrót klawiszowy CTRL+SHIFT+M, natomiast w Chrome CTRL+SHIFT+J.

Pozwoliłem sobie przedstawić różnice pomiędzy stroną, która przeszła test zgodności Google a stroną która zupełnie nie jest przystosowana do urządzeń mobilnych.

Spotkałem się kilkukrotnie z pytaniami: czy strony, które nie posiadają wersji mobilnej, są narażone na obniżenie pozycji w wynikach desktopowych? Takaki Makino na blogu Google dla webmasterów zapowiedział, że od 21 kwietnia 2015 r. dostosowanie do mobile stanie się ważniejszym czynnikiem rankingowym, czyli wpływającym bezpośrednio na pozycje w wynikach wyszukiwania. A więc TAK, brak wersji mobilnej powoduje obniżenie rankingu strony w wyszukiwarce Google.

Czym jest strona mobilna?

Jest to rodzaj aplikacji internetowej przystosowanej do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Zazwyczaj jest bardziej przejrzysta niż wersja desktop (stacjonarnej), zawiera mniej obrazków dzięki czemu ładuje się szybciej, czcionki są większe (bezszeryfowe) przez co strona zyskuje na czytelności.

Zalety strony mobilnej

Jedną z największych zalet wersji mobilnej jest to, że zawiera tylko istotne treści a informacje są bardziej zwięzłe przez to ładuje się znacznie szybciej w stosunku do strony typu desktop. Ma to zasadnicze znaczenie z tego względu, że transfer danych zazwyczaj jest wolniejszy dla tego typu urządzeń.

Liczba mobinautów rośnie w gwałtownym tempie

W 2015 roku odnotowano około 2 miliardy internautów mobilnych (mobinautów) na świecie, to był ogromny skok w porównaniu do 800 mln w 2014 roku. Gwałtowny trend przyrostu użytkowników mobilnych w internecie odzwierciedla rosnące zapotrzebowanie na przyjazne smartfonom mobilne strony internetowe. Jest to szczególnie ważne dla przedsiębiorców i firm sprzedających swoje produkty i usługi online.

  • Obecnie czterech na pięciu kupujących w internecie dokonuje zakupu za pośrednictwem urządzeń przenośnych.
  • W 2017 roku ruch na stronach mobilnych na świecie wzrósł o 300%.
  • 46% internautów często narzekało na statyczne strony desktopowe, które bardzo długo ładowały się na urządzeniach mobilnych i nie były dostosowane do mobilnego sposobu nawigowania po stronach internetowych.
  • 44% użytkowników twierdzi, że ich doświadczenia podczas otwierania stron internetowych, które nie były dostosowane do mobile’a było przerażającym doświadczeniam.
  • 60% ruchu w internecie pochodzi ze smartfonów.
  • Strony internetowe, które nie są dostosowane do urządzeń mobilnych nie są po prostu odwiedzane.
  • Badania wykazały również, że jeśli strona nie działa prawidłowo na urządzeniach mobilnych, to 40% użytkowników wybierze inny serwis, aby znaleźć szukany produkt. Sklep Walmart zmieniając swój mobilny serwis e-commerce’owy zwiększył współczynnik konwersji o 20% – wystarczyło tylko dostosować stronę do urządzeń mobilnych, żeby zwiększyć sprzedaż mobilną.

Co to jest RWD

Responsive Web Design oznacza, że strona dostosowuje się do urządzenia, na którym jest wyświetlana, jest to jakby bardziej rozbudowana wersja mobilna. Tworzenie strony responsywnej polega na zaprojektowaniu kilku wersji strony. W zależności od rozdzielczości urządzenia, na którym jest ona oglądana widok zostaje automatycznie przełączony.
Poniżej widać różnice w wyglądzie w zależności od urządzenia.

 

Ikonografika powinna pomóc zrozumieć jak działa strona responsywna.

Podsumowanie

Strona mobilna jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich posiadaczy serwisów w internecie, którzy chcą przyciągnąć do siebie nowych użytkowników. Poniesione koszty związane z dostosowaniem strony stacjonarnej do wersji mobilnej są zazwyczaj niewspółmierne z korzyściami płynącymi z jej posiadania.

Strony internetowe

Pierwsze wrażenie mamy szansę zrobić tylko raz. Z badań wynika, że mamy na to zaledwie kilka sekund i jest to odczucie, które ciężko później zmieni...
Czytaj więcej...

Modyfikacje istniejących witryn

Jeśli posiadasz przestarzałą stronę internetową, to jej przebudowa jest konieczna. Trendy na świecie tak szybko się zmieniają, że już 3-4 letnia st...
Czytaj więcej...

One Page Website

One Page Website (lub też single-page website) zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością w sieci. Mają one zarówno wiele zalet, jak i wad. ...
Czytaj więcej...
Top
WordPress Image Lightbox